Головна » Статті » Уроки Зар.Літ. » 10 клас

Матеріали до теми №2. Повість «Гобсек» Оноре де Бальзака. Зображення «влади золота» як руйнівної сили
10:11

ТЕМА: Повість «Гобсек» Оноре де Бальзака. Зображення «влади золота» як руйнівної сили

 

Пристрасті згубні, адже вони

засліплюють людину.

                             Езоп

Життя – нелегке ремесло, і слід докласти зусиль, щоб навчитися його.

                            О. Бальзак

Гобсек (фр. Gobseck) — повість Оноре де Бальзака, надрукована уперше у 1830 році. Пізніше вона увійшла до циклу «Людська комедія» як частина «Сцен приватного життя». Основною темою твору є влада грошей, а основним персонажем, навколо якого побудована фабула, — лихвар Гобсек.

 Спочатку  повість була надрукована у 1830 році частинами (en ébauche) в журналі «Ля Мод» під назвою «Лихвар», потім окремим томом у видавництві мадам Делоне під новою назвою «Небезпека непослуху». У 1835 р. назва змінилася на «Батечко Гобсек», теперішня назва «Гобсек» утвердилася з виходом у світ «Людської комедії» у 1842 році.

Повість багатопланова. На поверхні розповідь про одруження Камілли де Гранльє, доньки віконтеси де Гранльє, з графом Ернестом де Ресто, інша тема — зображення жадоби, яку уособлює лихвар Жан-Естер де Гобсек, але понад усе це картина всього суспільства, в якому панують гроші. Дія відбувається в період Реставрації Бурбонів, приблизно у 1829 р. Аристократія на той час повернула собі положення, втрачене під час Французької революції, але в суспільстві правили гроші. Багата буржуазія прагнула поріднитися із розореним дворянством, усе купувалося й продавалося. Саме поклоніння грошам виходить у творі на перший план.

Розповідь починається з опису салону мадам де Гранльє, де ведеться розмова господині з родинним другом адвокатом Дервілем. Дервіль чув розмову мадам де Гранльє зі своєю донькою Каміллою, й довідався, що Камілла закохана в молодого Ернеста де Ресто, сина Анастасії де Ресто, при народженні Горіо. Мадам де Гранльє невдоволена цим коханням, оскільки мати Ернеста розтратниця, пов'язана незаконним зв'язком з Максимом де Траєм, заради якого розтринькала свої статки. Втім, це тільки відмовка, справжня причина в тому, що в Ернеста немає грошей.

Дервіль приходить на допомогу Каміллі — Ернест нещодавно зумів повернути собі родинну спадщину. Розповідь про те, як це сталося, повертає читача в часи, коли молодий адвокат-початківець Дервіль, познайомився з Жаном-Естером де Гобсеком, лихварем. Ці два персонажі з'являються в багатьох романах «Людської комедії», хоча б у вигляді згадок: «Полковник Шабер», «Розкоші та злидні куртизанок» та інших.

Дервіль познайомився з Гобсеком давно, коли вони обидва мешкали в одному дешевому пансіоні. Гобсек вже тоді жив відлюдькувато й розмовляв тільки з Дервілем, розповідаючи йому історії зі свого ремесла, приправлені цинічною філософією. Згодом Дервіль зумів викупити адвокатську практику, взявши під здирницькі проценти позику в Гобсека.

Дервіль продовжує свою розповідь, оповідаючи про те, як він познайомив із Гобсеком франта Максима де Трая, який сподівався позичити в лихваря гроші. Гобсек відмовився дати позику графу, зважаючи на його 300 тис. франків боргів і ні су за душею. Максим де Трай, утім, залучив до справи жінку, свою коханку, графиню де Ресто. Йому вдалося награними стражданнями умовити графиню взяти в Гобсека позику, з невиправдано великою заставою.

Чоловік графині довідався про аферу й з'явився до Гобсека, вимагаючи повернути заставу. Гобсек радить графу сховати гроші від дружини-марнотратниці, начебто передавши майно надійній людині, в якості якої пропонує себе. Посередником у справі виступає Дервіль.

Не отримавши від де Ресто розписки про фіктивність операції з передачею майна, Дервіль відвідує графа. Той важко хворий. Графиня де Ресто робить усе можливе, щоб не допустити адвоката до чоловіка. Вона вже розірвала стосунки з Максимом де Траєм. Не маючи змоги зустрітися з Дервілем, граф хоче передати документи сину, але графиня перешкоджає й цьому. Перед смертю графа де Ресто вона на колінах благає у чоловіка прощення, але марно. Граф помирає, а наступного дня Гобсек з Дервілем застають в його будинку страшну картину — графиня перевернула все догори ногами, шукаючи заповіт. Почувши кроки людей, вона жбурляє у вогонь документи, призначені Дервілю, внаслідок чого Гобсек стає власником усього майна покійника.

Гобсек вступив у володіння новими маєтками. Дервіль звертався до нього з благанням пожаліти графиню та її дітей, але лихвар цинічно відповідав, що «біда навчить» — він поверне спадщину Ернесту тільки тоді, коли той пізнає ціну грошам і людям.

Розповідь Дервіля закінчується його останнім візитом до Гобсека, коли той уже помирав. Дервіль хотів ще раз спробувати вблагати лихваря, щоб допомогти молодим закоханим. Під кінець життя жадібність Гобсека перетворилася в божевілля — його будинок став звалищем накопичених речей. Але старий скнара вже на порозі смерті. Перед смертю він все ж таки заповідає все своє майно Дервілю, а замок де Ресто повертає Ернесту.

Повість «Гобсек» двічі екранізувалася в Радянському Союзі в 1936, режисер Костянтин Еггерт, та у 1987 році, режисер Олександр Орлов.

 

Попрацюй з літературознавчим поняттям

Епопея  (грецьк. epopoliia, від epos – слово та poieo – творити) – один із епічних жанрів, що бере свій початок у міфології та усній народній творчості. Епопеєю у Стародавній Греції називали героїчний епос – великі цикли народних сказань, пісень і легенд, які оповідали про найбільш визначні історичні події, легендарних та історичних осіб, оцінюючих з погляду народного значення. Поступово з XVIII ст. епопеєю почали називати великі і складні епічні твори (романи, цикли романів), для яких характерне змалювання епохальної події, визначної для історії народу чи нації, великий життєвий матеріал, численність персонажів, масштабність та обсягованість подій і явищ.

 

 

Перевір свої знання

v   Розкрий суть загального задуму «Людської комедії».

v   Як ти розумієш думку митця: «Ідея цього твору народилася внаслідок порівняння людства з тваринним світом»?

v   Які три форми буття людини виділяє Бальзак?

v   За яким принципом побудовано «Людську комедію»? Чим вирізняється її структура?

v   Скільки творів налічує епопея? З яких частин складається?

v   Скільки персонажів у «Людській комедії»? Який принцип зв’язку між ними?

v   В яку частину та підрозділ «Людської комедії» вміщено повість «Гобсек»?

v   Визнач тему повісті.

v   Які проблеми порушує Бальзак у творі?

v   Розкажи про особливості композиції повісті.

v   Як ти розумієш смисл епіграфів до уроку?

 

 

Літературна вікторина «Сторінками повісті Бальзака».

Упізнай героя.

 

1.     «У поспіху вона тільки накинула на голі плечі кашемірову шаль і куталася в неї так уміло, що під шаллю легко вгадувалися форми її прегарного тіла. … Голова  була недбало пов’язана, наче з креолки, яскравою шовковою хустинкою, з-під якої вибивалися пишні чорні кучері»   

 
 

 

2.     «Молода дівчина, вдягнена просто, але з вишуканістю парижанки: в неї була граціозна голівка, свіже личко, привітний погляд; красиво зачесане каштанове волосся, спускаючись двома півкругами і прикриваючи скроні, надавало якогось витонченого виразу її голубим очам, чистим, наче кришталь»

 
 

 

3.     «Через три місяці я став стряпчим. А незабаром мені пощастило, віконтесо, виграти справу про повернення вам угідь. Той успіх зробив мене відомим»

 
 

 

4.     «… – створіння дивовижне, на все придатне і ні до чого не здатне, суб’єкт, який розбуджує в людях страх і зневагу, всезнайка і цілковитий неук, готовий зробити добре діло і вчинити злочин, іноді – втілення самої підлоти, іноді – уособлення благородства, відчайдух, більше заляпаний багнюкою, аніж заплямований кров’ю, людина, яку можуть гризти турботи, але не докори совісті, і яка більше турбується про своє травлення, ніж про духовні потреби, натура зовні пристрасна, а в середині холодна, як лід»

 
 

 

5.     «Чоловік років тридцяти п’яти … Вдягнений досить просто, гість скидався на покійного герцога Ришельє» 

 
 

 

6.     «Він сидів у кріслі, нерухомий, мов статуя, втупившись поглядом у камін з таким виразом, ніби перечитував свої боргові розписки та векселі» 

 
 

 

Літературна вікторина «Сторінками повісті Бальзака».

Назви місце дії.

 

1.     «На ведмежій шкурі, розстеленій під левами, вирізьбленими на ліжку з червоного дерева, біліли атласні черевики, що їх жінка скинула там, повернувшись стомлена з балу … »  

 
 

2.     « … і камін, і письмовий стіл, і стільці були захаращені всякими речами, потрібними для догляду за хворим, де всюди виднілися брудні пляшечки, з ліками або порожні, брудна білизна, розбиті тарілки, а біля каміна валялася грілка без кришки і стояла ванна, досі повна мінеральної води. В кожній дрібничці цього бридкого хаосу відбивався крах людського життя»  

 
 

3.     «Вузькими крутими сходами я піднявся на шостий поверх, і мене впустили у квартиру з двох кімнат, де все блищало чистотою, як нова монета» 

 
 

4.     «Кімната була захаращена меблями, срібними виробами, лампами, картинами, вазами, книгами, чудовими гравюрами без рам, загорнутими в трубку, й найрізноманітнішими рідкісними речами»

 

                           

Попрацюй над системою образів повісті «Гобсек»

 

        

 

Узагальнення

         Отже, центральною постаттю повісті є Гобсек. Усі інші персонажі тією чи іншою мірою залежать від нього. Анастазі де Ресто, Максим де Трай, Фанні Мальво – боржники лихваря; граф де Ресто, складаючи свій заповіт, разом із володінням майном вручив Гобсекові й честь своєї сім’ї; до повноліття доля Ернеста цілком залежала від волі лихваря. На перший погляд, Віконтеса де Гранльє, її донька Камілла та Ернест кохають одне одного й хочуть одружитися. Але«графу Ернестові треба бути дуже багатим, щоб наша родина захотіла породичатися з його матір’ю», тобто і доля Камілли залежить від Гобсека. Дервіль – єдиний образ, який стає сполучною ланкою між усіма персонажами. Від Гобсека він не залежить фінансово (якщо не враховувати позику на викуп контори), проте Дервіль як адвокат веде справи лихваря і навіть стає його другом. Фанні Мальво згодом стає дружиною адвоката. Втручаючись у розв’язання справи спадку графа де Ресто, Дервіль тим самим стає сполучною ланкою і між Ернестом та Каміллою, до того ж він друг сім’ї  де Гранльє.

Джерело

Категорія: 10 клас | Переглядів: 985 | Додав: Галина | Рейтинг: 0.0/0