Головна » Статті » Уроки Зар.Літ. » 10 клас

Духовна деградація особистості в романі “Портрет Доріана Грея”
06:26

Мета: допомогти опанувати учням естетичні погляди автора роману «Портрет Доріана Грея»; усвідомити ідею твору, прослідкувати життєвий шлях головного героя Доріана Грея і деградацію його душі, визначити , що філософія насолоди не здатна домінувати над духовними якостями; розвивати у учнів літературознавчу ерудицію і здатність до аналітичного мислення.

Обладнання: підручник, текст роману «Портрет Доріана Грея», портрет Оскара Уайльда, ілюстрації, мультимедійна презентація до твору, уривок із фільму “Доріан Грей» (режисер Олівер Паркер, 2009 року).

ХІД УРОКУ

1. Організаційний момент.
2. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Слово вчителя

Прекрасне і потворне. Піднесене і нице. Все було у долі « Короля життя»,«Принца парадоксу» – Оскара Уайльда.

«Бути великим – означає бути таким, якого не розуміють» – такий вирок для себе виніс митець. А як ви думаєте? ( Мікрофон)

  1. Актуалізація.

Сьогодні на уроці ми спробуємо зрозуміти філософію життя та творчості англійського письменника 19 століття Оскара Уайльда. Щоб збагнути всю сутність життя письменника пропоную звернутись до Уальдівської програми життєтворчості.

Учні презентують проведені власні дослідження ( робота в групах)

Перша група досліджувала естетичні погляди письменника.

Можлива відповідь.

«Йому було байдуже, звідки приходила Краса – з пекла чи з раю, чи вона була «Богом», чи «Сатаною», лише б полегшити життя» так говорив про Уайльда французький поет Шарль Бодлер.

Естетизм виник ще задовго до появи Оскара Уайльда на літературному обрії, проте він став одним із найунікальнійших теоретиків естетизму. Естетизм Уайльда претендував на те, що краса перебуває поза межами моралі. Програма життєтворчості має велике позитивне значення для сучасного життя, бо вчить людей цінувати прекрасне навколо себе. Але Уайльд усвідомлює, що саме ця програма легко трансформується у свою протилежність антиестетичну, потворну дійсність. Трапляється це тому, що надлюдська гонитва за Красою, для якої не існує моралі, приводить до руйнації. По-іншому як усвідомити, що

письменник часто зображує своїх зовні прекрасних героїв моральними монстрами, як у казці « Хлопчик – зірка».

Коментар казки « Хлопчик – зірка».

Подарунок неба, який виріс у родині лісорубів, Хлопчик – зірка став самозакоханим, пихатим та злим. До дітей на вулиці відносився з презирством, постійно ображав, вважав своїми слугами. Йому не притаманні були співчуття, допомога бідним, калікам, недужим. Він був засліплений власною вродою і постійно висміював бідних та жалюгідних. Його самозакоханість така неосяжна, що він не визнає свою неньку, бо вона мала убогий вигляд. Втрата вроди, як кара за пихатість, спонукає “зірку” до перевиховання. Якщо Оскар Уайльд зазначає, що Краса є безцінною, то чому ж у творах зображує якості, які цінніші від краси: співчуття, вміння любити?

Друга група учнів досліджувала наступну складову уайльдівської програми життєтворчості – гедонізм.

Можлива відповідь.

Такою ж неоднозначною була наступна складова уайльдівської програми життєтворчості – критика моралі з гедоністичних засад. «Гедонізм» – вчення, для якого насолода є найвищою цінністю. Свій час Уайльд вважав нудним, нецікавим, дуже практичним і лицемірним. На його погляд, людство втратило вміння цінувати прекрасне, насолоджуватися мистецтвом, позбулося вміння захоплюватися незвичайним. Це відбулося тому, що люди забули про насолоду. У ціх докарах є багато справедливого, адже сьогодні більшість людей живуть буденним життям. Тому мрія письменника про повернення людям радості життя є позитивною. З іншого боку, культ насолоди, так само як і культ Краси, якщо не обмежувувати мораллю, швидко приводить людину до деградації.

Що як не мораль, перешкоджає людині отримувати насолоду, як вона хоче, що, як не мораль, спонукає задумуватися над горем і муками нужденних, соромитися своїх задоволень у той час, коли страждають інші? Уайльд – теоретик спонукає забути мораль і залишити лише насолоду. Але те, що просто довести теоретично, нелегко підтвердити життям.

Суперечність і в більшій мірі парадоксальність гедонізму розкриває казка Уайльда «Щасливий Принц».

Коментар казки «Щасливий Принц». В місті велично возносилася скульптура Щасливого Принца, яка повністю була покрита золотом. Статуя Принца з’явилася в місті тому, що за життя він був найщасливішою людиною серед містян. Щоб люди розумілися на щасті, вдячні піддані увіковічили пам’ять Принца. Та, перетворившись на золоту статую, він зрозумів істинну ціну власного щастя – це незнання реального життя, незнання людей та їх проблем. Бо він все життя прожив за високою стіною. Коли Принц – статуя побачив страждання людей, то зрозумів реальність життя. Принц просить ластівку зняти з себе всі коштовності і роздати бідним. І хоч зовні він стає некрасивим, його душа окриляється. Мораль твору – людина може отримувати насолоду і усвідомлювати себе щасливою лише тоді, коли відгородиться від навколишнього світу великим муром, стане байдужою і жорстокою. І знову художній твір довів парадоксальність теорії гедонізму.

Вчитель

Настав час найголовнішого твору Уайльда, його єдиного роману – «Портрет Доріана Грея». Проведем дослідження, як філософія насолоди впливає на внутрішній світ людини, що відбудеться, якщо настане пересичення, коли буде вичерпаний запас насолод, які вона собі придумала. Простежимо за долею Доріана Грея: коли почалася деградація його душі, як вона проходила і як Доріан перетворився на великий порок.

Мультимедійна презентація до твору.

Робота зі схемою «Сходинки пороку Доріана Грея».

Вчитель. Ми знайомимося з Доріаном Греєм у майстерні художника Безіла Холлорда, який написав його портрет. Яким ви побачили митця?

Можлива відповідь.

Це художник, захоплювався всім прекрасним, жив у гармонії зі світом, вмів дарувати красу оточуючим. Людина високої порядності й чистоти думки.

Хто змусив Доріана замислитися над прекрасними рисами свого обличчя? Хто в романі сповідує ідеї гедонізму?

Можлива відповідь.

Ідею гедонізму в романі сповідує лорд Генрі. Він вирішив випробувати теорію на практиці, зокрема на долі Доріана Грея. Отримувати від життя насолоду, чинити так, як хочеш, а не так, як вимагає від тебе суспільна мораль. Дуже спокусливо, тим більше, за свої вчинки, навіть злочинні, ти не несеш ніякої моральної відповідальності. Дорін, не замислюючись, піддався такій спокусі, став на шлях самознищення.

Що зрозумів Доріан, коли побачив свій закінчений потрет?

(Фрагмент фільму)

І ось перша сходинка пороку Доріана Грея – усвідомлення ним власної своєї краси. Що було хибним у його роздумах? З цієї сходинки потрібно було йти вгору, чому ж він вибрав інший шлях?

За вічність молодості Доріан був готовий віддати душу. Хто з відомих вам героїв літератури і за що віддає душу?

(Фауст – за знання.)

Чому людина здатна так легко розлучитися зі своєю душею?

Що таке знання, зовнішня краса, молодість – цим поняттям можна дати більш – менш зрозуміле визначення. Що таке душа – питання вічне. Проблема в тім, що людина не оцінила красу свого внутрішнього світу. Доріана переймається, що роботою художника Безіла Холлорда, його портретом, будуть захоплюватися завжди, а ним самим – лише до появи першої зморшки на обличчі.

Чи зрозумілі для вас хвилювання Доріана?

У вас зараз краса юності, а чи думали ви над тим, що вона мене разом із юністю? Ваше розуміння краси.

Можлива відповідь.

Красу слід шукати і в собі, і навкруги. Важливо навчитись бачити справжню красу, цінувати її, не зосереджуватися на зовнішньому і швидкоплинному, тим більше, що людину характеризує насамперед внутрішня, духовна краса.

Друге випробування Доріана – любов.

Розкажіть цю історію. Кого кохав Доріан – Сибілу чи ролі, які вона майстерно грала в театрі? Розкажіть цю історію.

Можлива відповідь. Доріан поринув в те море пристрастей і образів, які майстерно грала дівчина в театрі. Він не покохав дівчину на їм’я Сибіла Вейн, йому сподобалася її гра, костюми, штучні мовлення та погляди. Можна стверджувати, шо Доріан захопився бутафорією.

Отже, друга сходинка пороку Доріана Грея – захоплення бутафорією. Який доказ на користь такого висновку можна навести?

Можлива відповідь.

Доріан відштовхнув Сибілу тоді, коли побачив у ній звичайну людину – не Дездемону, не Джульєтту, а дівчину, яка розучилася демонструвати на сцені пристрасті, бо сама вперше закохалася. Але Доріана не цікавила дівчина, її внутрішні переживання.

Які зміни сталися на портреті Доріана після розриву з Сибіл?

Доріан ставить собі питання: «Може в мене немає серця?»

Спробуйте дати відповідь на це питання.

Третя сходинка пороку – самолюбство і бездушність.

Доріан прагнув дізнатись нового. Які захоплення були у Доріана?

Відповідь. Мода, дендізм, містицизм, запахи, музичні інструменти, вишивки і гобелени.

Але ці захоплення для Доріана також булу прологом, як результат пересичення. Він намагається пізнати життя з усіх сторін. Яке життя він веде?

Як впливає на оточуючих?

Чому люди, з якими спілкується Доріан, майже без опору підпадають під вплив пороку?

Порок – це інфекція?

Зміст поезії у прозі Оскара Уайльда «Магніт»

Як ви думаїте, чому люди піддаються магнетизму розпусти?

Чому Доріан Грей вибрав саме цю дорогу?

Четверта сходинка пороку – розпуста.

Навіщо Доріан вирішив показати портрет Безілові? Що побачив Безіл?

– «У нього очі диявола!»

Як вигадаєте, чи винен художник у тому, що Доріан став саме таким?

П’ята сходинка пороку – вбивство людини.

Як вплинув на Доріана скоєний їм злочин?

І знову він прямує до кубла розпусти. Що мріє знайти?

Чи можна вилікуватися від страшних спогадів?

Може, опіум?

Які почуття постійно переслідували Доріана?

Шоста сходинка пороку – страх. Чого боявся Доріан?

Що він зрозумів?

Сьома сходинка пороку – вбивство власної совісті, душі.

Перегляд відео слайдів.

Вчитель.

Пропоную вам зробити свій висновок з уроку. Може цей геніальний твір спонукав вас до власних роздумів. А може хтось із вас змінив своє власне бачення життя.

Лорд Генрі якось сказав Доріанові: « Справжня таємниця щастя – у пошуку краси.» Чому цей шлях не зробив Доріана щасливим?

Потрібно усвідомлювати і розуміти мету своїх пошуків. Доріан не знайшов красу, бо вона була відсутня у тих місцях, де він шукав. Краса не у відчуттях, не в насолоді і навіть не у мистецтві. Красу треба шукати в людині.

Домашнє завдання.

Підготуватися до написання твору за романом Оскара Уайльда «Портрет Доріана Грея»

Автор: вчитель зарубіжної літератури Коток Олена Федорівна

Джерело

Категорія: 10 клас | Переглядів: 3426 | Додав: Галина | Рейтинг: 0.0/0